5.5 kilometre uzunluğundaki Ayvaini Mağarası Türkiye'nin en uzun 6. mağarasıdır. Ayvaini Mağarası Mustafakemalpaşa ilçe sınırlarındaki Doğanalan köyünden başlayıp Nilüfer ilçesindeki, mağaraya da adını veren Ayva köyünde sona erer.

Mezozoik Zaman'da oluşmaya başlayan ve günümüze kadar gelen mağarayı 1970 yılında 3 İspanyol keşfetmiştir. Mağaranın içerisinde sarkıt, dikit, duvar damlataşları, travertenler bulunan ve derinliği zaman zaman 3-4 metreyi bulan 60 adet gölcük ise sizi adeta büyülemekte. İlkbahar mevsiminde karların erimesiyle birlikte mağara içerisindeki gölcüklerin su seviyesi yükselmekte ve sizin mağarayı gezmenizi engellemekte.

Güney Batıdan (İzmir) Gelenler İçin: Balıkesir - Bursa istikametine gelip bu yolda devam ederek Susurluk, Mustafa Kemel Paşa ve ardından Karacabey ilçelerinin içinden geçip Karacabey / Bursa yolunun 30. Km'sinden sonra Başköy yoluna sapıp Akçalar ve Fadıllı köylerinden ilerledikten sonra karşınıza bir köprü gelecektir. Bu köprüyü geçtikten sonra sola dönüp yaklaşık 5 km daha gidip tekrar sola döndükten sonra eğimli bir yer gelir. Bu eğimli böle Ayva Köyü'dür. Ayva Köyü'ne geldiğinize göre artık Ayvaini Mağarası'nı bulabilirsiniz.

Güney Batıdan (Ankara) Gelenler için: Eskişehir - Bursa yoluna girip bu yolda ilerleyerek Bozüyük - İnegöl güzergahından Bursa çevreyoluna gelip oradan da Bursa - Karacabey güzergahına çıkmanız gerekiyor. Bu güzergahı takip ederek 20 km ileriden Başköy yoluna sapıp Akçalar ve Fadıllı köylerinden ilerledikten sonra karşınıza bir köprü gelecektir. Bu köprüyü geçtikten sonra sola dönüp yaklaşık 5 km daha gidip tekrar sola döndükten sonra eğimli bir yer gelir. Bu eğimli böle Ayva Köyü'dür. Ayva Köyü'ne geldiğinize göre artık Ayvaini Mağarası'nı bulabilirsiniz.

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Ayvaini Mağarası
0

0 yorum


Genel Özellikler
Ekleme Tarihi04/02/2017
ŞehirBursa
İlçeNilüfer