Misi Köyü 2000 yıllık tarihi geçmişe sahip, Bursa merkezine yakın, tabiatla iç içe olabileceğiniz ve gezilmesi gereken bir köydür.

Çok eski bir yerleşim yeri olduğu bilinen Misi Köyü, günümüzede Gümüştepe Mahallesi adıyla Nilüfer ilçesine bağlanmıştır. Köyün ilk adının Mysia olduğu sanılmaktadır. M.S. 183 yılında Alex adında bir keşiş, 85 kişilik maiyetiyle Hıristiyanların öncüleri olarak İnkaya ve Misi Köyüne yerleşerek "konsül" ün toplanarak İncil tarışmalarının yapıldığı tarihi kayıtlarda mevcuttur. Bugün kalıntılara rastlanılan manastırın etrafında İncil'in bir nüshasının gömülü olduğuna inanılır. Bu kalıntılar dolayısıyla bölge Hıristiyanlar için de önem taşımaktadır.

Bursa merkezine 12 km uzaklıkta olan ve ziyaret edenleri doğal güzellikleri ile kendisine hayran bırakan Misi Köyü asma yaprağı, misket üzümü, pekmezi ve şarabıyla çok ünlüdür. Misi Köyünde şarapçılık eski bir geçmişe sahiptir. "Misi Şarapları" yalnızca bu yörede yetişen ve özel bir aroması olan misket üzümünden yapılmaktadır. Ayrıca bu üzümlerle yapılan pekmezin de oldukça sağlıklı olduğu söylenmektedir.

Gümüştepe Mahallesi'nin şarap dışındaki gelir kaynağını yakın bir geçmişe kadar ipek böcekçiliği oluşturmuştur. Bursa'ya önemli ekonomik gelir sağlayan ipekçilik, yerleşim alanlarının da buna göre şekillenmesini sağlamıştır. Buna bağlı olarak Misi evlerinin geniş sundurmaları ipek böcekçiliğine göre inşa edilmiştir. Osmanlı mimarisini yansıtan Misi, 1989 yılında kentsel sit alanı ilan edilmiş olup koruma altına alınmıştır. Bugün de yapılan restorasyonlarla yapılar doğallığını korumaktadır. Ayrıca restore edilen yapıların çeşitli sosyal tesislere dönüştürülmesi hedeflenmektedir.

Köyde bulunan Kavacık Sultan Yatırı Müslümanlar için önem arz etmektedir. Misi Köyü'nde yaşamış olan Kavacık Sultan'ın kabrinin, köydeki dağda bir kayanın içinde olduğu rivayet edilmektedir. Bugün bölgede bulunan çeşmeden akan suyun Kavacık Sultan'ın gözyaşları olduğuna inanılır ve ziyaretçiler tarafından dilenen dileklerin gerçek olduğu söylenir.

Ziyaretçilerinin ruhunu sınırsız yeşilliğiyle rahatlatan Misi Köyü, piknikçilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Ayrıca meyve ağaçları, kavak ağaçları, çınar ağaçları ve mahallenin içinden geçen Nilüfer Çayı yazın sıcaklığını serinleten bambaşka bir güzelliği ortaya koymaktadır.

Bursa merkezden gelirken, Orhaneli yoluna girip ilk rapmadan sağa girdikten sonra Gümüştepe ve Dağdeviren yazan tabelayı göreceksiniz. Bu yolu takip ederek köye varabilirsiniz. Köye ulaşım için belediye otobüsleri bulunmakta ve 20D gibi otobüslerle ulaşım rahatlıkla olmaktadır.

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Misi Köyü (Gümüştepe Mahallesi)
0

0 yorum


Genel Özellikler
Ekleme Tarihi05/11/2016
ŞehirBursa
İlçeNilüfer