Yaklaşık olarak 2 kilometre uzunluğunda olan surların beş kapısı bulunmaktadır. Hisar (Saltanat) Kapısı, Kaplıca Kapısı, Zindan Kapısı, Pınarbaşı (Su) Kapısı, Yer (Zemin) Kapısı olarak isimlendirilmiştir.

Bursa, M.Ö. 7. yüzyılda yöreye gelerek yerleşen ve M.Ö. 327'de bağımsız bir krallık haline gelen Bithynialılar tarafından M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuştur. Bithynia Kralı Prusias, Romalılar'dan kaçarak ülkesine sığınan Kartacalı general Hannibal'ın önerisiyle, M.Ö. 185 yılında Prusias ad Olympum ismi verilen kenti bir tepe üzerine inşa ettirmiş ve etrafını surlarla çevrelemiştir. Zamanla kentin Prusias olan ismi Prusa, daha sonra da Bursa olarak değişime uğramıştır. Bithynialılar tarafından inşa edilen Bursa Kalesi, zaman içerisinde çeşitli kuşatmalar sırasında hasara uğramış, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarımlar görmüştür.

1326 yılında Bursa'yı Osmanlı topraklarına katan Orhan Gazi döneminde surlar burçlarla desteklenmiştir. 1640 senesinde Bursa'yı ziyarete gelen ünlü Osmanlı gezgini Evliya Çelebi surların altmış yedi kulesi ve beş kapısının bulunduğunu ve çevresinin onbin adım olduğunu belirtmiştir.

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Bursa Kale Surları
0

0 yorum


Genel Özellikler
Ekleme Tarihi11/10/2016
ŞehirBursa
İlçeOsmangazi