Romalılar Nicea adını verdikleri bu şehri ve İznik Kalesini korumak için büyük uğraş verdiler. Çeşitli saldırılara uğrayan Nicea'yı bu savaş akınlarından koruyabilmek için, Bithynia Krallığı, zamanında başlatılan ancak depremlerle hasar gören surları, daha güçlü olarak inşa ettiler. Kentin çevresini beşkenarlı çokgen şeklinde kuşatan 4970 m. uzunluğundaki surlar, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemindeki ilavelerle savunma görevini üstlendi. Sur duvarları her medeniyetin taş ustalığını sergiler ve her medeniyet bir önceki medeniyetin taşlarından yararlandığından, surlar adeta iç içe geçmiş bir tarih örgüsüdür.

Dört ana kapı, zafer takı gibi gösterişlidir ve üçü halen ayaktadır. Lefke Kapı'da mermer friz parçalarının kullanıldığı görülmektedir. İstanbul Kapı Konstantinapolis'e açıldığından en gösterişli kapıdır. Roma Tiyatrosu'ndan getirilen masklarla daha da gösterişli olması sağlanmıştır. Yenişehir Kapı kısmen ayaktadır. Göl Kapı ise tamamen yıkılmıştır.

12 tali kapısı ve 10-15m. aralıklarla yapılmış 114 kulesi bulunan İznik Surları dönemin savaş ve savunma stratejilerinin de inceliklerini anlatır.

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

İznik Surları
0

0 yorum


Genel Özellikler
Ekleme Tarihi01/09/2016
ŞehirBursa
İlçeİznik
Etiketler Lefke Kapı, İstanbul Kapı, Yenişehir Kapı, Göl Kapı, İstanbul Kapı Konstantinapolis, İznik Kalesi