1938'den itibaren Halkevi olarak inşa edilen bugünkü Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu binasında tiyatro oyunları sahnelenmiştir. Halkevleri'nin 1952 yılında kapanmasıyla, bir süre sinema olarak kullanılmış, 1957'de ise dönemin valisi İhsan Sabri Çağlayangil döneminde, alt ve üst katlardaki sinemaları boşaltılarak yapılan kalıcı düzenlemelerle iki katlı bu mekân, Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu olarak açılmıştır.

Osmanlı Devlet adamı Ahmet Vefik Paşa (1823-1891)'nın 1879 yılında Hüdavendigar Vilayeti Valiliğine atanarak Bursa'ya gelmesiyle yalnız Bursa için değil, ulusal tiyatromuz açısından da önemli sayılan bir aşama gerçekleşmiştir.

Aynı yıllarda Tanzimat döneminin önemli tiyatrocularından Güllü Agop Osmanlı Tiyatrosu'ndan ayrılmış Thomas Fasulyeciyan ve bazı arkadaşları ile Bursa'ya gelerek Melek-zat bahçesinde temsiller vermiştir. Ahmet Fehim'in anılarından öğrendiğimize göre Ahmet Vefik Paşa Fasulyeciyan ve arkadaşlarını izledikten sonra onlara "Size tiyatro yaptıracağım, eserler vereceğim, kira vermeyeceksiniz, yalnız senede iki kez Gureba Hastanesi için oynayacaksınız."der.

Ahmet Vefik Paşa'nın Bursa'da yaptırdığı bu tiyatro binasında ilk olarak 15 Eylül 1879'da Paşa'nın Moliere'den dilimize uyarladığı "Meraki" piyesi oynanmıştır.

Seyircinin eğitimine yönelik kendine özgü pek çok davranışlar sergileyen Paşa, İstanbul dışında Anadolu'da kurulan ilk tiyatro olan "Bursa Osmanlı Tiyatrosu"nda seyirciyi Moliere'i hemen tüm oyunları ile tanıtmıştır. Bunlar içinde Savruk, İnfial-i Aşk, Dudu Kuşları, Kocalar Mektebi, Zor Nikah, Tartuffe, Adamcıl, Zoraki Tabib, Meraki gibi pek çok uyarlamaları vardır.

O güne kadar tiyatro seyretmenin gereklerini bilmeyen seyirciye bu işi öğretmek yine Ahmet Vefik Paşa'nın üzerine düşen bir görevdi. Bu yolda halkı tiyatroya alıştırmak, beklentilerini doğru ve güzel olana çevirmek, seçici olmasını sağlamak; bütün bunların yanında tiyatro görgüsünü, oyun seyretme ahlakını, bir tiyatroda nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağını da öğretmek gerekiyordu.

1882 yılını Ekim ayı geldiğinde artık Ahmet Vefik Paşa Bursa Valisi değildi. Seyirciye her zaman iyiyi, güzeli ve doğruyu göstererek onu tiyatroya alıştırmış, bu çağdaş ve ilerici insan II. Abdülhamit tarafından görevinden alınmıştır.

Ahmet Vefik Paşa Bursa'da bir tiyatro seyircisi yetiştirmiş, bir tiyatro binası kurmuş, Türk Tiyatrosuna bir çok yeni eser kazandırmış ve bütün bunlardan başka Feraizcizade Mehmet Şakir Efendi, Metin And'ın deyimiyle bir Tanzimat Molieriydi. Zavallı Gilbert, Yahudi bir Mahkumun Zevcesi, İnatçı yahut Çöpçatan, Evhami, İcba-ı Gurur yahut İnkılab-ı Muhabbet, Kırk Yalan Köse, Yalan Tükendi, Teehhül Yahut İlk Göz Ağrısı adlı eserleri Türk Tiyatrosuna kazandıran önemli bir yazarımızdır. Bunlardan başka gazete ve dergiciliği ile dil üzerine yaptığı çalışmalar onun önemini daha da arttırmaktadır.

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Akıllı Saatlerde Peşin Fiyatına 3 Taksit

Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu
0

0 yorum


Genel Özellikler
Ekleme Tarihi30/08/2016
ŞehirBursa
İlçeOsmangazi
Yer Bilgileri
Telefon(224) 221 29 44
Açık Saatler10:00 - 17:00