İsmail-i Rumi Tekkesi olarak da bilinen tekkenin kurucusu Saçlı Ahmed Efendi'dir. Ustrumca doğumlu olan sufi, burada tahsilini tamamladıktan sonra Balkanlarda değişik yerlerde bulunmuş, oralardaki ulema ile yakın ilişkiler içerisine girerek onların bilgilerinden istifade etmiştir. Daha sonra İstanbul'a gelerek Tophane Kadiriyye Dergahı Şeyhi İsmail-i Rumi yanında eğitimini tamamlamış ve hocası tarafından 1627 yılında Bursa'ya gönderilmiştir. Sufi, Bursa'da Ali Paşa Mahallesi'ne yerleşip o zaman harap bir vaziyette bulunan Ali Paşa Hamamı'nı satın alarak onarımdan geçirtip tekke haline getirmiş ve 14 yıl burada görev yaptıktan sonra vefat etmiştir. 1849 yılında onarım geçiren tekke 1854 depreminde oldukça fazla zarar görmüştür. Tekke bir süre daha devam eden faaliyetlerinin ardından 1924 yılında tamamen kapanmış olup, uzun süre boş kalıp ve bir müddet de konut olarak kullanılan yapının Vakıflar mülkiyetinden, Büyükşehir Belediyesi tarafından onarım karşılığı tahsis olarak alınmıştır.

Kütüphaneye gelen çocuklar buradaki oyuncaklardan faydalanabilecekler ve oyuncakları ödünç olarak alabilecekler. 0-12 yaş aralığındaki çocukları oyuncakla tanıştırmak, oyuncakları evlerine götürüp oynamalarını sağlamak ve eğitimlerini desteklemeyi amaçlayan uygulamayla özellikle nitelikli oyuncağa ulaşamayan, sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı çocukların gelişimlerine destek olarak çocuğu okul öncesi eğitime hazırlamayı amaçlamaktadır.

OKUMA ODASI

Okuma odası olarak planlanan ikinci katta anaokulu öğrencilerine yönelik boyama kitapları, hareketli kitaplar, sesli kitaplar ile ilköğretim öğrencileri için Türk ve Dünya edebiyatının güncel yayınlarından oluşan bir kitaplık oluşturulmuştur.

0-6 ve 7-12 YAŞ ODASI

Oyuncakların bulunduğu 3. katta bir salonda 0-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik oyuncaklar ve diğer salonda da 7-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik oyuncaklar mevcuttur.

ATÖLYE

Bina ile bütünleşik durumdaki hamam tekkenin atölye çalışmaları için planlanmış olup, okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri ile yapılması düşünülen atölye çalışmalarında geleneksel oyuncakların tanıtılması, el becerilerinin geliştirilmesi ve geri dönüşüm malzemelerinden oyuncak yapılmasını planlanmıştır.

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Akıllı Saatlerde Peşin Fiyatına 3 Taksit

Alipaşa (Hamam Tekke) Oyuncak Kütüphanesi
0

0 yorum


Genel Özellikler
Ekleme Tarihi18/02/2017
ŞehirBursa
İlçeOsmangazi
Yer Bilgileri
AdresAlipaşa Mahallesi Yüceyer Caddesi No: Bila Osmangazi
Telefon(0224) 368 99 54
Web Sitesihttp://kutuphaneler.bursa.bel.tr