Bursa Hayvanat Bahçesi, dünya standartlarında modern bir bahçe olarak projelendirilerek, 206.600 m2'lik bir alana kurulmuştur. İdari binalar, hayvan mutfağı, hayvan kliniği ve rehabilitasyon merkezi bölümleri, sosyal tesisleri ve eğitim üniteleri ile bir bütün olan bahçemizde 11 adet gölet 2000 adet ağaç, 50 000 çalı, 150 000 yer örtüsü bitkisi, bulunmaktadır. Doğal yaşama benzer ortamlar oluşturulan barınaklarda çoğunluğu ülkemize özgü olan 95 türden yaklaşık 700 adet hayvan bulunmaktadır. Su kuşları kafesi, aslan barınağı ve Afrika savanası Avrupa'nın en iyi örnekleri arasında gösterilen hayvanat bahçemizde, çocuk hayvanat bahçesi bölümünde yer alan ve Türk mimarisini yansıtan Cumalı Kızık evleri de oldukça dikkat çekicidir.

Hayvanat Bahçemizde; koruma programları çerçevesinde nesli tükenmekte olan hayvanların üretilmesine çalışılmakta, doğadan gelen yaralı hayvanlar tedavi edilerek doğaya geri bırakılmakta, hayvan ve doğa koruma programlarına destek verilmektedir. Bilimsel araştırmalara katkıda bulunmak ve ortak olmak amacıyla üniversitelerin ilgili bölümleriyle bilgi ve materyal alışverişi yapılmaktadır.

"Tanı, Sev, Koru" temasını içeren eğitim faaliyetlerimizle, doğaya açılan bu pencerede çocuklarımızın hayvanları görüp tanımaları bazı hayvanlarla temas kurmaları sağlanmakta hayvan ve doğa sevgisi bilinci oluşturulmaktadır; ayrıca Milli Eğitim programlarının doğa, çevre ve canlılar konularına, eğitim sınıflarımızda, gösteri merkezimizde interaktif olarak destek verilerek, öğrencilerin hayvanat bahçemizde eğlenerek yaşayarak öğrenmeleri sağlanmaktadır. Ziyaretçilerimizin hoş vakit geçirmeleri ve dinlenmeleri kafeteryalarımız ve çocuk oyun parkımız ile desteklenmektedir.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliğine(EAZA) aday üye olan Bursa Hayvanat Bahçesi yurt içi ve yurt dışındaki hayvanat bahçeleri ve üniversitelerimizle iş birliği içersinde üstlendiği önemli görevleri yerine getirmeye, ülkemizin ve dünyanın doğal yaşamına hizmet vermeye devam edecektir.

Açılış Kapanış Saatleri

Bahar Sezonu: 09:30 - 19:00 (Nisan-Mayıs-Eylül-Ekim)

Yaz Sezonu: 09:30 - 20:30 (Haziran-Temmuz- Ağustos)

Kış Sezonu: 09:30 - 17:00 (Kasım- Aralık-Ocak- Şubat-Mart)

Bilet satışları kapanış saatinden 30 dk. önce sona ermektedir.

Ulaşım

  • Şehir merkezinden 35/A, 15, 15/E numaralı otobüsler ile gişe önüne kadar
  • Kent meydanından Soğanlı-Botanik Park minibüsleri ile yürüme mesafesinde
  • Şehrin Batı bölümünden Terminal otobüsleri ile yürüme mesafesinde
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Akıllı Saatlerde Peşin Fiyatına 3 Taksit

Bursa ZOO Hayvanat Bahçesi
0

0 yorum


Genel Özellikler
Ekleme Tarihi07/11/2016
ŞehirBursa
İlçeOsmangazi
Yer Bilgileri
AdresSoğanlı Mah., Yakın Çevre Yolu 2. km. Alemdar
Telefon(0224) 211 28 30